• „Czytamy przedszkolakom”

        • Klasa II i III wzięła udział w akcji rozwijającej kompetencje czytelnicze „Czytamy przedszkolakom”. 

           Rok 2022 jest poświęcony Marii Konopnickiej, w związku z tym zapoznaliśmy się z twórczością tej pisarki. Postanowiliśmy przedstawić najbardziej znane wiersze naszym przedszkolakom. Nasi najmłodsi podopieczni okazali się bardzo dobrymi słuchaczami, a niektórzy z nich już stawiają swoje pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.

        • Konkurs pięknego czytania utworów Marii Konopnickiej

        • 11 kwietnia 2022 roku w ZSS w Stradunach odbył się konkurs pięknego czytania utworów Marii Konopnickiej. Organizatorami przedsięwzięcia były: pani Marzanna Markowska - pracownik Biblioteki Publicznej Gminy Ełk Filia w Stradunach oraz pani Beata Chmielewska n-el bibliotekarz ZSS w Stradunach.

          Inicjatywa przeprowadzenia konkursu związana jest z ustanowieniem przez Sejm 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Do projektu zgłosiło się 10 dzieci z klasy III. Jury oceniało technikę czytania , poprawność artykulacji głosek, dykcję, tempo oraz interpretację. Uczniowie klasy trzeciej przygotowali najbardziej znane i lubiane wiersze autorstwa M. Konopnickiej. Były to m.in. : Stefek Burczymucha, Pan Zielonka, Tęcza, Krasnoludki, Kukułeczka, Pranie … Nad doborem repertuaru i jego wykonaniem czuwała wychowawczyni klasy - p. Agnieszka Węgłowska. Na wyniki musimy poczekać….

        • Zajęcia warsztatowe wykonywania palm i pisanek wielkanocnych

        • 6 kwietnia 2022 roku w Gminnym Domu Kultury w Stradunach odbyły się zajęcia warsztatowe wykonywania palm i pisanek wielkanocnych. Pani Wanda Kochanowska, wraz z paniami z zespołu ludowego Stradunianki, opowiedziała i zaprezentowała dzieciom sposoby wykonywania pisanek i palm wielkanocnych.Każde dziecko, z pomocą pań prowadzących, miało możliwość samodzielnie pomalować woskiem jajko i zrobić piekną palmę. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie brali udział w zajęciach warsztatowych uczac się i kultywując wielkanocne tradycje.

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

        • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. 

          W naszej szkole obchody  rozpoczęły się 4 kwietnia, przygotowany został krótki wykład o autyzmie, prezentacja multimedialna oraz wykonana została wystawa prac plastycznych na korytarzu szkolnym, wyłonionych z konkursu wewnątrzszkolnego ,,Świat na niebiesko”. Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu nauczyciele i uczniowie ubrali się w niebieskie stroje. Wszyscy w wielkim skupieniu wysłuchali i obejrzeli przygotowany materiał edukacyjny.

          Na koniec Pani Dyrektor wręczyła nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy wykonali prace plastyczne. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w ten wyjątkowy dzień.

        • Bezpłatne wsparcie psychologiczne – Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

        • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Organizacja Pożytku Publicznego o ponad stuletniej historii pomagania dziecku i jego rodzinie, uruchomiło nową ogólnopolską linię wsparcia psychologicznego:

          Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży TPD800 119 119

          Telefon działa codziennie w godz. 14-22.Połączenia są bezpłatne i anonimowe.

          Na linii dyżurują psycholodzy i terapeuci.

          Kontakt z psychologiem możliwy jest również poprzezCzat zaufania TPD na stronie internetowej 800119119.pl

          W kwietniu pojawią się także dyżury w języku ukraińskim. Informacja o dyżurach dostępna jest na stronie 800119119.pl.

          Безкоштовний анонімнийтелефон і чат довіри для дітей та підлітківукраїнською мовами

          Перевірте перелік робочих годинна 800119119.pl https://800119119.pl

          Więcej informacji Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży TPD https://800119119.plBiuro prasowe TPD http://tpd.biuroprasowe.plTowarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny https://www.facebook.com/TPDZG oraz tpd.org.pl

          Telefon_i_czat_zaufania_TPD_PLAKAT_

        • „Zielono mi” – 21.03.2022 r. I Dzień Wiosny w szkole

        •  Oj, działo się działo w naszej szkole w I Dniu Wiosny 21 marca 2022 r. I rzeczywiście wszystkim było nie tylko zielono jak głosiło hasło przewodnie zaplanowanych aktywności w szkole, ale i żółto,i niebiesko, i czerwono, i fioletowo czyli różnokolorowo, kwiatowo i wesoło. 

          Tak więc organizatorzy: Samorząd Uczniowski pod opieką Urszuli Czapczyk i nauczyciel wychowania fizycznego Maria Mroczkowska zaproponowali braci szkolnej  mnóstwo różnorodnych i ciekawych aktywności przy wesołej, zielonej scenografii przygotowanej przez Annę Borsukiewicz. Uczniowie każdej klasy zjawili się od rana bez plecaków przynosząc podręczniki a to w koszach, a to w walizkach, a to w wózeczkach… Och, nie dało się kreatywności uczniów przewidzieć – śmiechu było co niemiara. Poszczególne klasy przedstawiały własnoręcznie wykonane plakaty swoich wiosennych wychowawców, uczniowie rywalizowali sportowo na sali gimnastycznej pokonując tory przeszkód,  grając mecze w dwa ognie i kocykową piłkę siatkową, skacząc na skakance i, kręcąc hula hop. Problemem okazało się prawidłowe rozpoznanie nauczycieli z fotografii z ich dzieciństwa, a wiele śmiechu wywarło publiczne strojenie i prezentacja klasowych:  Mistera / Miss Wiosny.

          Na zakończenie wszyscy uczestnicy nagrodzeni kolorowymi  wiosennymi dyplomami uczestniczyli w sesji fotograficznej i po męczącej aktywności fizycznej odzyskiwali energię spożywając czekoladowe niespodzianki. 

          Oj,  warto było przyjść do szkoły i świetnie się bawić.

          Maria Mroczkowska 

        • Lekturki spod chmurki – poznajemy zawody

        • Klasa II z wychowawcą melduje ukończenie II moduły innowacji pedagogicznej „Lekturki spod chmurki – poznajemy zawody”. Tym razem nasza podróż była dość nieziemska, a to za sprawką pana Astronoma, który przeniósł nas w przestrzeń kosmiczną. Uczniowie bardzo chętnie odkrywali wszystkie tajniki wszechświata z Teleskopkiem i Teleskopką, bohaterami książki Wandy Chotomskiej. Wypełniliśmy lekturniki, a resztę książki omówiliśmy w dość nietypowy sposób, bo powstała nam lektura na wieszaku. Jednym z głównych założeń projektu jest zapoznanie dzieci ze specyfiką zawodu przedstawionego w czytanej literaturze. W tym celu założyliśmy biura detektywistyczne, każde z nich wybrało swojego lidera, który koordynował pracę swojego zespołu. Jak się okazało praca lidera to niełatwe zadanie, wzbudziła wiele emocji, ale równocześnie rozwijała niezwykle ważną umiejętności współpracy, organizacji, przydzielaniu obowiązków innym członkom grupy. Dzieci pracowały z różnymi źródłami wiedzy, najchętniej używana była nasza tablica interaktywna. Uczniowie wyszukiwali potrzebne informacje z Mapy Karier, selekcjonowali te, które wykorzystywali do wykonania swoich zadań. Zapoznaliśmy się dość szczegółowo z zawodem astronoma. Kto wie, może w naszej klasie znajduje się kolejny Mikołaj Kopernik. Z niecierpliwością czekamy na kolejne chmurkowe zadania. Wychowawca – Magdalena Zubrzycka

        • Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia zbiórki dla naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy

        • Lista produktów i środków, które można przynieść do szkoły - wejście od strony sali gimnastycznej (sala lustrzana):

          Żywność:

          woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony, bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe, narzędzia kuchenne jednorazowe - talerze głęboki, łyżka, widelec, nóż, kubeczki

          Środki higieny i czystości:

          płyny do kąpieli, dezodoranty, pasty i szczotki do zębów, grzebienie, bielizna damska i dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy, worki na śmieci, ręczniki (w tym z mikrofibry), środki dezynfekujące, maseczki filtrujące lub jednorazowe

          Odzież i okrycie:

          koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac, materace, skarpetki, płaszcze przeciwdeszczowe

          Inne:

          zapałki, baterie, powerbanki, latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy, środki przeciwbólowe, środki przeciwgorączkowe, na kaszel, przeziębienie

           

          Termin zbiórki:

          poniedziałek - piątek godz. 07:00 - 16:30

          sobota - niedziela godz. 09:00 - 13:00

        • Szkolny bieg sztafetowy ku czci Żołnierzy Niezłomnych


        • Tradycją straduńskiej szkoły jest coroczne czczenie bohaterstwa, odwagi i niezłomności Żołnierzy Wyklętych masowym szkolnym biegiem.
          28.02.2022r. w przeddzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkaliśmy się na posesji szkoły. Sprzyjające warunki atmosferyczne zachęciły uczniów do podjęcia zdrowej, sportowej rywalizacji podczas biegów sztafetowych na szkolnym “Orliku”.
          Liczne, czteroosobowe sztafety uczniów klas IV - VIII pokonywały wyznaczoną trasę biegu. Uczestnicy rywalizacji zmęczeni, ale zadowoleni twierdzili, że włożony przez nich podczas biegu wysiłek, to ich forma uczczenia bohaterstwa Żołnierzy, którzy mieli zniknać z kart historii Polski. Ostatni, symboliczny bieg całej społeczności szkoły pod biało - czerwoną flagą poprowadzili szkolni wolontariusze z opiekunką p. Urszulą Czpczyk. Na koniec uczestnicy biegów wypili serwowaną przez wolontariuszy ciepłą herbatkę i poczęstowali się słodką niespodzianką przygotowaną przez organizatorów. Uczniowie podkreślili także swoją solidarność z narodem ukraińskim
          Społeczność szkoły w Stradunach PAMIĘTA! I solidaryzuje się z Ukrainą!

          Organizatorzy:
          Maria Mroczkowska
          Katarzyna Szuchnicka
          Urszula Czapczyk
          Radosław Krupiński

        • Rozwój kształcenia ogólnego w Stradunach

        • Uczniowie klas I-III w ramach projektu "Rozwój kształcenia ogólnego w Stradunach" w I semestrze roku szkolnego 2021/2022 rozwijali swoje kompetencje matematyczno-przyrodnicze oraz zainteresowania z zakresu robotyki i programowania.

        • Dzień Myśli Braterskiej w naszej szkole

        • 22.02.2022r. na szkolnej świetlicy gościliśmy uczennicę klasy VIII - Gabrielę  Krewionek. Gabrysia jest harcerką w ZHP - Drużyna Sursum Corda, a zastęp Semper fidelis. Nasza wzorowa harcerka opowiadała czym jest harcerstwo, skąd się wywodzi i jakie jest jego przeznaczenie.

          Dzieci świetlicowe dowiedziały się na czym polega nabór do Zuchów i Harcerzy, jak wyglądają zbiórki i obozy harcerskie. Poznały korzyści płynące z przynależenia do drużyny zuchów, bądź harcerzy. 

          - Dzięki harcerstwu młody człowiek poznaje bardzo wielu przyjaciół - podkreślała Gabrysia - Dodatkowo uczy się pracy w grupie i staje się bardziej zorganizowanym, kreatywnym. Harcerze na wiele sposobów pomagają innym ludziom i czerpią z tego dużą satysfakcję.

          Dziękujemy Gabrysi za ciekawą lekcję na naszej świetlicy szkolnej i gratulujemy uczestnictwa w tak pięknej organizacji jakim jest harcerstwo.

          Czuwaj!!

          link do strony  https://www.facebook.com/ZHPElk/

        • Nauka zdalna do 27 lutego 2022 r.

        • Szanowni Państwo. 

          Wielkimi krokami zbliża się koniec ferii zimowych, a co za tym idzie powrót do szkoły. Niestety nie wszyscy będziemy mogli się spotkać 7 lutego na szkolnym korytarzu. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki od 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas 5-8 przechodzą w tryb nauki zdalnej. Do szkoły przychodzą tylko dzieci z klas 1 - 4, przedszkolaki oraz dzieci z zeróweczki i kontynuują naukę w trybie stacjonarnym.

          Pozdrawiam

          Kamila Hańczyc

        • Bezpieczne Ferie

        • Zbliżają się ferie - to czas wypoczynku, zabawy i relaksu na świeżym powietrzu.

          Zanim wyruszysz z domu przeczytaj ten apel. Przypominamy w nim jak bezpiecznie spędzić ferie.

          • Miejsca twoich zabaw powinny być jak najdalej od ulic, dróg i torów kolejowych.
          • Nie chodź i nie ślizgaj się po lodzie. Nie znasz przecież jego grubości, mogą tam też czekać na Ciebie różne pułapki np. przeręble.
          • Jeśli znajdziesz się w sytuacji, że lód zaczyna pękać, połóż się na nim - to rozłoży Twój ciężar - a jeśli chcesz pomóc poszkodowanemu, pod którym załamał się lód - posłuż się deską, drabiną a jemu podaj długi przedmiot - szalik, gałąź, linę, deskę.
          • Kamień w śnieżce to zły pomysł. Można komuś rozbić głowę a nawet wybić oko.
          • Nie obrzucaj śniegiem jadących samochodów ani innych pojazdów, można spowodować wypadek.
          • Nie rzucaj śnieżkami także w okna.
          • Nie zaczepiaj sanek do samochodów, jest to zbyt niebezpieczne.

          Kilka rad dla nastolatków - jeżeli wychodzisz z domu o późnej porze, dla własnego bezpieczeństwa dostosuj się do naszych rad :

          • upewnij się, czy Twoi rodzice wiedzą, gdzie będziesz,
          • idź z przyjaciółmi i z nimi wracaj
          • jeżeli wychodzisz samotnie, zabezpiecz sobie powrót - zamów taksówkę
          • nie przyjmuj propozycji odwiezienia do domu od osoby, którą dopiero co poznałeś.

           

           

          Miłego i bezpiecznego wypoczynku

          życzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji

          w Ełku

        • „Rusz się człowieku”

        • 17 stycznia 2022r. na szkolnej sali gimnastycznej odbył się turniej piłki nożnej klas VI-VIII. Towarzyszące uczestnikom hasło: „Rusz się człowieku” zagrzewało do aktywności fizycznej wszystkich uczniów, zarówno tych bezpośrednio grających jak i pozostałych – dopingujących na widowni. 

          Drużyny klasowe zaprezentowały się godnie występując w jednolitych, promujących aktywność ruchową strojach sportowych oraz przestrzegając podczas rywalizacji zasad fair play. Zawodnicy klas grali z wielkim zaangażowaniem  walcząc o każdą piłkę i pomimo dużego wysiłku nie rezygnowali z kolejnych prób „szturmu” na bramkę rywali. 

          Oceniając wyniki meczów i grę zawodników organizatorzy turnieju i jednocześnie jego sędziowie - nauczyciele wychowania fizycznego: Maria Mroczkowska i Radosław Krupiński ogłosili wyniki zawodów:

          I miejsce - klasa VII

          II miejsce - klasa VIII

          III miejsce - klasa VI

          Najaktywniejszy zawodnik: Helena Matulewicz – kl. VI 

          Najlepszy zawodnik: Adrian Kuczyński – kl.VII

          Król strzelców: Wiktoria Czajko – kl. VIII

        • VIII Ogólnopolski Konkurs Edukacji Ekologicznej dla dzieci - Mistrz Recyklingu i Przyjaciele 2022

        •  

          Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.

          Im mniej śmieci tym więcej surowców wtórnych!

          Czy wiesz ile śmieci wyrzucasz? Jeden worek tygodniowo? Dwa? A może cztery? Ile jest tam plastiku i metali, a ile papieru? Ile szkła? Ile to miesięcznie? A ile w roku?

          Wyobraź sobie, że płacisz ryczałtową stawkę za 12 worków śmieci rocznie. Jeden miesięcznie. Jeśli przekroczysz ten limit, zapłacisz dopłatę za każdy dodatkowo wyrzucony worek. Co zrobisz, aby zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci? W tej grze zdobędziesz punkty albo zmniejszając ich ilość albo oddając jak najwięcej do recyklingu. A najlepsi mogą otrzymać tytuł „Ambasadora sortowania”….

          To jest oczywiście tylko hipotetyczny scenariusz gry planszowej. Już wkrótce poznamy inne, mamy nadzieję, dużo lepsze scenariusze, z których sami chętnie skorzystamy w domu, by lepiej segregować śmieci, kontrolować ich ilość oraz jak najwięcej kierować do recyklingu.

          15-tego stycznia br. startuje 8-ma edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i przyjaciele, dla dzieci szkół podstawowych. Konkurs otrzymał patronat Ministra Edukacji i Nauki oraz Kuratoriów Oświaty w Warszawie, Gdańsku i Katowicach. W terminie od 15 stycznia 2022 do 30 marca 2022 dzieci z klas 4-6 będą mogły przygotować dwa zadania konkursowe: pierwsze będzie polegało na wymyśleniu scenariusza gry zachęcającej do recyklingu opakowań, a w drugim trzeba przekonać przyjaciół do selektywnej zbiórki i recyklingu elektroodpadów w formie krótkiego filmiku. Wiele rad i wskazówek przekażemy uczestnikom w materiałach edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej konkursu: www.chlorofil.com.pl

          Warto podjąć to wyzwanie i zgłosić się do rywalizacji zespołowej: członkowie najlepszego ekozespołu; tego, który otrzyma najwyższą punktację jury, otrzymują nagrody w formie półdniowego wyjazdu związanego z ochroną środowiska.

          Ponadto w terminie 15.01.2022 – 30.03.2022 odbędzie się V wirtualna Liga Recyklingu, rozgrywka internetowa na punkty w dwóch aplikacjach edukacyjnych: Liga Elektrorecyklingu i Przyjaciele Recyklingu. Najlepsi otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe: tablety do nauki. W tym roku po raz pierwszy przyznamy też nagrody  w formie najbardziej  potrzebnych pomocy dydaktycznych dwóm najlepszym placówkom edukacyjnym.

          Konkurs promuje edukację ekologiczną oraz doskonali kompetencje kluczowe takie jak korzystanie z technologii informatycznych czy aplikacji internetowych przekazujących wiedzę ekologiczną, nt. postaw i wzorów ekologicznego postępowania, a także recyklingu surowców naturalnych wykorzystywanych do produkcji nowych technologii.

          Odpowiedzi na zadania konkursowe trzeba też świetnie zaprezentować, bo kryteriami oceny będzie nie tylko wiedza uczestników, ale oryginalność w podjęciu tematu czy staranność wykonania zadania. Uczniowie będą pracować w małych zespołach, ucząc się współpracy w grupie, co jest ważnym elementem wychowania.

          Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: Ropki 7, 38-316 Wysowa Zdrój.

          Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

          Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl

          Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl

          Konkurs jest bezpłatny.